ТЕМА УРОКУ: Класифікація та облік персоналу підприємства. Документальне оформлення руху особового окладу

 

Однією із складових виробничого процесу є наймані працівники, які називаються персоналом. Від кількісного і якісного складу персоналу значною мірою залежить продуктивність праці, випуск і реалізація продукції, фінансові результати.                               

Облік персоналу забезпечує інформацію про списків склад у розрізі категорій, професій, кваліфікації, освіти, стажу роботи, віку, національності та інших показників. Аналіз даних про персонал дає можливість виявити основні кількісні та якісні характеристики трудового колективу, знайти резерви для подальшого поліпшення щодо чисельності та якості його складу, цілеспрямовано формувати команду управлінців та виконавців високого рівня, які здатні забезпечити успішне функціонування й тривале існування підприємства.

Особовий склад персоналу обліковується відділом кадрів, який фіксує його наявність, зміни у складі працівників та їх причини.

Відділ кадрів відкриває особову справу на кожного працівника, веде облік приймання переміщення та звільнення особового складу, оформляє надання відпусток, присвоєння кваліфікації, змін тарифних ставок і окладів та інші оперативні дані. Такі дані відображаються в особових справах на основі записів про приймання, переміщення чи звільнення, наказів і розпоряджень адміністрації та інших документів. Накази щодо руху персоналу обов'язково доводяться до відома працівників бухгалтерії, які ведуть облік розрахунків з оплати праці.

Персонал підприємства поділяється на промислово-виробничий і персонал неосновної діяльності.

До промислово-виробничого відносять працівників основних і допоміжних цехів, підсобних виробництв, заводських лабораторій.

До непромислового персоналу відносяться працівники зайняті обслуговуванням житлово-комунального господарства, торгівлі, закладів дошкільного виховання, культури, музичного обслуговування.

Всіх працюючих на підприємстві поділяють на списковий і несписковий персонал. Загальна кількість працюючих, яка значиться в списках підприємства називається списковою. В списковий склад не включаються працівники, які тимчасово залученні для виконання окремих робіт.

За категоріями працівники підприємства поділяються на: робітники, керівники, спеціалісти, інші працівники, що відносяться до службовців.

На кожну особу відкривається трудова книжка й алфавітна картка (ф. П-3).

Алфавітна картка: оформлення та приклад заповнення

На працівників з вищою освітою відкривається особова картка (ф. П-2), ОСОБОВА КАРТКА ПРАЦІВНИКА (Типова форма № П-2)

 

а на спеціалістів, що виконують науково-дослідні, технологічні роботи - особова картка (ф. П-4),

Школа бухгалтера № 30 :: Розрахунки з оплати праці 

 

 

наказ про приймання (ф. П-1),

Типова форма № П-1 «Наказ про прийняття на роботу»

наказ на переведення на іншу роботу (ф. П-5),

Наказ про переведення на іншу посаду

 

наказ про припинення трудового договору,

Наказ про припинення трудових відносин з підстав, передбачених контрактом (п.  8 ст. 36 КЗпП) | Професійні видання

список про надання відпусток (ф. П-7)

Школа бухгалтера № 24 :: Розрахунки з оплати праці

та інші документи.

Особливе значення для бухгалтерії має табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати (ф. П-12), в якому відображаються дані про кожного працюючого щодо явок і неявок на роботу за кожен і разом за місяць.

Первинний облік затрат праці та її оплати - Облік праці та її оплати

Табелі ведуться в розрізі цехів, відділів, дільниць та інших структурних підрозділів підприємства. Табелі здаються в бухгалтерію для нарахування заробітної плати, а тому доцільно їх складати за окремими категоріями працюючих, за окремими категоріями працюючих, за місцями роботи, виконуваними функціями, за виготовлення замовлень, робіт чи послуг. Ці дані потрібні для складання бухгалтерських проводок і внесення заробітної плати за призначенням на ті чи інші види продукції, статті витрат.

Праця обумовлюється трудовим договором.

Трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу зазначену цією угодою, а власник зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умовами праці. Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк дії, права, обов'язки і відповідальність сторін, а також умови розірвання договору можуть встановлюватися угодою сторін.

Трудовий договір між працівником і фізичною особою, яка використовує  найману працю

Право прийому працівників на умовах контракту надане усім підприємцям незалежно від форм власності і характеру діяльності. За трудовою угодою між сторонами визначається перелік робіт, послуг, що підлягають оформленню та здачі виконавцем замовнику на окремих етапах виконання та по закінченні договору, а також технічні, економічні та юридичні вимоги до виконуваних робіт. Крім цього трудовою угодою обумовлюється порядок здачі та приймання робіт, форма розрахунків та оплата.

У випадку розірвання угоди з ініціативи замовника або припинення робіт при з'ясуванні неможливості одержання позитивного результату замовник сплачує витрати на підставі звітних документів виконавця.

 

Домашнє завдання:

 

І. Дати відповіді на запитання:

1. Від чого залежить продуктивність праці, випуск і реалізація продукції, фінансові результати?

2. Що забезпечує інформацію про списків склад у розрізі категорій, професій, кваліфікації, освіти, стажу роботи, віку, національності та інших показників?

3. Що дає можливість виявити основні кількісні та якісні характеристики трудового колективу, знайти резерви для подальшого поліпшення щодо чисельності та якості його складу, цілеспрямовано формувати команду управлінців та виконавців високого рівня, які здатні забезпечити успішне функціонування й тривале існування підприємства?

4. Яким структунимм підрозділом підприємства обліковується особовий склад персоналу?

5. Які обов’язки відділу кадрів ви знаєте?

6. Яких працівників відносять до промислово-виробничих?

7. Яких працівників відносять до непромислового персоналу?

 

ІІ. Дайте визначення:

1. Заробітна плата.

2. Трудовий договір.

3. Робочий час.

 

ІІІ. Продовжіть речення:

1. Персонал підприємства поділяється на …..

2. Накази щодо руху персоналу обов'язково доводяться до відома ……

3. В списковий склад не включаються працівники, які ……….

4. Всіх працюючих на підприємстві поділяють на ………

5. Табелі ведуться в розрізі …….

6. Табелі здаються в бухгалтерію для …..

7. Праця обумовлюється ……

8. Трудовий договір – це ………

9. Особливою формою трудового договору є ………

10. Право прийому працівників на умовах контракту надане ………

11. У випадку розірвання угоди з ініціативи замовника або припинення робіт при з'ясуванні неможливості одержання позитивного результату замовник ………

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.

  Тема уроку: Підприємницька діяльність – рушійна сила економіки країни. Бюджет та його розрахунки, попит та пропозиція, прибуток та видатки...