Теплицький професійний аграрний ліцей у Вінницькій
області
Розробка STEM-УРОКУ
З предмету «Товарознавство продовольчих товарів»
Тема уроку: «Молоко питне, вершки»
Розроблено викладачем спецдисциплін:
Л.В. Лукашенко
Теплик
Тема програми: «Молоко, молокопродукти, майонез, морозиво, харчові
жири, яйця курячі харчові»
Тема уроку: «Молоко питне, вершки»
Інтегровані предмети: Макро - і мікроекономіка дають можливість пізнати товар як
економічну категорію, місце і роль товару в механізмі ринкових стосунків,
розкривають природу попиту та пропозиції товару на ринку, порядок формування
цін на товари.
Маркетинг дозволяє визначити ефективні шляхи просування товару на
ринку від виробника до кінцевого споживача для одержання стійкого рівня прибутку
з урахуванням дослідження якості товарів, їх споживчих властивостей, місткості
ринку і наявності конкурентів.
Фізика, хімія, математика,
біологія
- знання цих наук використовується в товарознавстві при дослідженні
властивостей товару, розробці методів визначення показників якості.
Технічні і технологічні дисципліни (технології
галузей промисловості, що виробляють товари, матеріалознавство) дозволяють
вивчати формування властивостей товару, причини появи в товарах дефектів і
шляхи їх усунення.
Суміжні
спеціальні дисципліни
(комерційна діяльність організацій торгівлі, бухгалтерський облік, фінанси,
статистика, менеджмент та ін.) збагачують товарознавство знаннями в галузі
соціально-економічних, організаційних і правових питань.
Мета
уроку:
Ø -Забезпечити в ході уроку формування і розвиток
розумово-пізнавальних і творчих якостей учнів, рівень яких визначає конкурентну
спроможність на сучасному ринку праці; здатність і готовність до розв’язання
комплексних задач, критичного мислення, творчості, когнітивної гнучкості,
співпраці, управління, здійснення інноваційної діяльності
Ø Сприяти
формуванню основних понять з данної теми;
Ø Розвивати в
учнів уміння виділяти головне, суттєве у виучуваному матеріалі, порівнювати,
узагальнювати факти, логічно викладати свої думки;
Ø Виховувати в учнів почуття відповідальності; сприяти
формуванню пізнавального інтересу, розвитку технічних умінь у процесі навчання,
високі моральні якості
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок-дослідження
Форма роботи на
уроці: випереджувальне завдання, використання інтерактивних
методів: «Мозковий штурм», «Мої очікування», «Мікрофон», робота в малих групах
Обладнання: планшети (телефони), мультимедійна
дошка.
ХІД УРОКУ
Слухаю – забуваю, бачу - запам'ятовую,
Роблю сам – розумію.
Конфуцій
І Організаційний
момент
Ø Перевірка присутніх учнів;
Ø Перевірка готовності учнів до уроку;
Ø Психологічна настанова.
ІІ Мотивація
навчальної діяльності (до 5 хвилин)
Викладач: Молоко – це найперший продукт який пробує людина у
своєму житті. Материнське
молоко вважається синонімом міцного дитячого здоров`я. А як же бути з молоком,
коли ти вже виріс? Пити чи не пити? Адже останнім часом навколо цього питання
з`явилося багато «за
і проти». Оскільки, ви майбутні продавці і в ваші обов'язки
входить давати поради покупцям щодо використання молока, якщо покупець вас про
це попросить, ви повинні знати кому молоко корисно пити, а кому – шкідливо.
На цьому етапі уроку застосовується метод «Прес».
Учитель: оскільки ви майбутні продавці, один з ваших обов'язків
–вміти дати пораду покупцеві, якщо він вас про це попросить, а для цього ви
маєте знати кому корисно вживати молоко, а кому – ні.
Два учні, які отримали випереджувальне завдання зайняти й
чітко аргументувати визначену позицію з обговорюваної проблеми – «Пити чи не
пити молоко» по черзі формулюють аргументи, висловлювати думки з дискусійного
питання у виразній і стислій формі, демонструють слайди. (Презентація «Пити чи
не пити молоко»)
ІІІ Актуалізація
знань
Вправа «Вірю-не
вірю»
1. Питне молоко
характеризується високими споживними властивостями. (так)
2.
Споживні властивості визначаються його хімічним складом.(так)
3. Молоко – це біологічна рідина, яка виробляється молочними
залозами самок ссавців. (так)
4. Кумис – це продукт оленячого молока.(ні)
5. За способом термічної обробки питне молоко поділяють на
пастеризоване, стерилізоване, пряжене. (так)
Вправа «Продовж
речення»
1. При
зберiганнi необхідно уникати попадання на молоко i вершки променів денного
світла, які …(прискорюють
окислення жирів i вiтамiнiв).
2. Пастеризоване
молоко – це … сире молоко, яке пройшло процес нагрівання молока від 63 °С до 94 °С.
ІV
Вивчення нового матеріалу
Доповідь учнів групи «Дослідники»
Учні презентують цікаві факти про молоко
(презентація)
Група товарознавців досліджують зразки питного молока за органолептичними
показниками. Молоко куплене в супермаркеті, на стихійному ринку та на
спеціалізованому ринку, де воно проходить спеціальну перевірку
Органолептична оцінка полягає в огляді тари, вимірюванні
температури, визначенні зовнішнього вигляду, консистенції, кольору, смаку і
запаху.
Обладнання та
реактиви: проби досліджуваного молока; циліндри; термометри ртутні
або спиртові з діапазоном вимірювань від 0 до 50ºС і ціною поділки шкали
0,5-1,0ºС; стакани хімічні місткістю 150-200 см3; робочі зошити.
Пояснення учня. Молоко
повинне бути розлито в чисті пляшки, фляги без слідів іржі,
герметичні пакети. На тару з молоком повинні бути нанесені наступні позначення:
найменування і номер підприємства-виробника, вид молока,
об'єм в літрах, число і день кінцевого терміну реалізації, позначення
стандарту. Температура молока не повинна перевищувати 8°С, а стерилізованого
20°С.
Учитель. На зовнішній вигляд і за консистенцією молоко є
однорідною рідиною без осаду. Відстій вершків не допускається в молоці
підвищеної жирності і топленому.
Колір молока, одержаного від здорових корів, повинен бути
білим, із злегка жовтим (кремовим) відтінком,
топленого – з кремовим відтінком, нежирного – із злегка блакитним відтінком. Колір молока залежить від вмісту каротину та ліпохромів
у молочному жирові.
Учитель разом з учнями визначає колір всіх трьох зразків
молока, наливши їх у склянні циліндри.
Смак і запах молока
повинен бути чистим, приємним, без сторонніх,
не властивих свіжому молоку присмаків і запахів. Щоб визначити запах, потрібно молоко нагріти у закритій посудині до
температури 20±5ºС. Запах визначають, переливаючи молоко з однієї посудини в
іншу, або відкриваючи посудину, в якій воно зберігалося. Щоб зробити правильний
висновок про запах молока, слід робити короткі вдихи через носову порожнину.
Молоко здорових корів дещо солодкувате на смак. Щоб
визначити смак, потрібно взяти молоко у рот і змочити ним всю його порожнину аж
до кореня язика. Набираючи в рот молоко, потрібно вдихнути якомога більше
повітря, а потім повільно його видихати через ніс. При цьому слід мати на
увазі, що при температурі молока вищій 36ºС ступінь сприймання кислого, гіркого
і деяких інших присмаків погіршується, а при температурі нижче 15ºС
утруднюється виявлення солоного присмаку. Тому бажано при виявленні смаку
молока мати його температуру в межах 20±5ºС.
Консистенція якісного молока однорідна, без слизу,
пластівців білка, нетягуча. Молоко, розбавлене водою або збиране молоко, має
дуже рідку, водянисту консистенцію, її визначаємо, повільно переливаючи молоко
з однієї посудини в іншу.
Перевірити, чи не розведене молоко
можна, якщо влити краплинку молока у склянку води. Нерозведене молоко
краплинкою впаде на дно, і лише після цього розчиниться у воді. Натомість
розведене молоко одразу почне розчинятися у воді. Ще один тест для визначення
якості молока, завдяки якому можна виявити розведене молоко: спробуйте капнути
молоко на ніготь. Нерозведене молоко зберігатиме форму краплини, а от розведене
– одразу розтечеться поверхнею нігтя.
Відхилення органолептичних показників молока від
нормальних класифікуються як дефекти. Вони зумовлюються різними факторами:
захворюваннями тварин, неправильною технологією одержання, обробки і зберігання
молока, порушеннями у годівлі тварин тощо. При цьому пороки кормового
походження проявляються відразу ж після одержання, а бактеріального – у процесі
зберігання молока.
Група
«Хіміки». Протягом певного
періоду ми проводили дослідження якості молока різних зразків та причини
відхилення показників якості від норми. В ході цього дослідження було виявлено
багато порушень.
Користуючись слабким контролем якості, або і взагалі його
відсутністю, сучасні виробники, задля збільшення прибутків, можуть додавати у
молоко чимало, м’яко кажучи, не надто корисних домішок. Крейда, карбонати
натрію і кальцію, антибіотики, пестициди, тощо.
У ході експертизи для оцінки якості молока в лабораторіях
країни фахівці неодноразово виявляли такі домішки – як у молоці великих
компаній, так і у молоці, яке привозять «бабусі із села». Експертиза
молока також показує – неякісне молоко та молокопродукти нерідко продають також
невеликі фермерських господарств, які позиціонують свій товар як екологічно
чистий та натуральний. Таким чином, переплачуючи за начебто екологічність та
безпеку, покупці «елітного молока» насправді можуть купувати шкідливу і
неякісну продукцію.
То чому ж
недобросовісні виробники додають до молока додатки, та для чого у молоці такі
речовини як крейда, вапно, крохмаль, антибіотики, пестициди, тощо? Тут існує
декілька основних причин:
1. Збільшення об’єму продукції. Молоко
розводять водою, сироваткою, або ж намагаються продати продукцію із низькою
жирністю, а щоб приховати таку маніпуляцію, та надати продукту більш
привабливого вигляду – додають домішки. Так, крохмаль допомагає замаскувати
розведене молоко, додаючи йому густину. Борошно, сухе знежирене молоко, цукор,
крейда, карбонати натрію і кальцію також допомагають приховати розведення.
Деякі із додатків, можна виявити навіть при найпростішій екпертизі молока –
оцінці якості молока проведеній в домашніх умовах. Щоправда, Йдеться лише про
деякі компоненти, та за умови, що концентрація їх у молоці доволі велика. Окрім
того, нерідко до більш дорогих видів молока, таких як козяче чи овече, додають
більш дешеві – зокрема коров’яче. Визначити такий вид фальсифікації в домашніх
умовах не вдастся.
2. Продовження терміну придатності молока. Недобросовісні
виробники додають до молока такі речовини як сечовина, сода, аміак,
антибіотики, дезінфікуючі речовини (пероксид водню, дихлорізоціанурат натрію).
Ці додатки допомагають запобігти скисанню молока, а відтак, збільшити термін
придатності такої продукції. У деяких випадках такі фальсифікації допоможе
визначити «експертиза молока» проведена в домашніх умовах.
3. Окрім того, неприємним і небезпечним «додатком» до молока можуть бути
пестициди, гербіциди та антибіотики, що потрапили до молокопродуктів через
недотримання стандартів та норм. Професійні
хіміки, що проводять експертизу молока та молокопродуктів у
ході визначення якості молока неодноразово виявляли у цьому продукті антибіотики,
гербіциди та пестициди. Такі «не надто корисні» додатки можуть потрапити у
молоко із кормами (гербіциди та пестициди), а антибіотики можуть опинитися у
молоці у тому випадку, якщо воно отримане від корови, яку у даний період
лікують антибіотиками (відповідно до норм, продавати та споживати таке молоко
заборонено, утім, недобросовісні виробники, користуючись неналежним контролем
якості нерідко нехтують нормами).
Визначити якість молока допоможе тест із
спиртом: розмішайте молоко із спиртом у співвідношенні 1:2. У нерозбавленому
молоці вже за 5-7 секунд мають з’явитися згустки білка. Натомість, у
розбавленому молоці вони почнуть з’являтися через більший проміжок часу. При
цьому, чим більше води міститься у молоці, тим більше часу піде на утворення
згустків.
Перевірити, чи містить молоко
крохмаль можна за допомогою йоду. Для цього у
склянку із молоком капніть краплю йоду. Якщо у молоці є крохмаль – воно
посиніє. Якщо крохмалю немає – всього лише забарвиться в жовтуватий колір.
Щоб
перевірити молоко на наявність таких домішок як крейда, сода
та аміак, до нього слід додати
трохи оцтової або лимонної кислоти. Якщо продукт неякісний та містить хоча б
один із цих додатків – з молока почнуть виділятися бульбашки – вуглекислий газ. (Учні проводять експеримент, перевіряючи три зразки
молока в один з яких учитель заздалегідь добавив крейди).
V Узагальнення та систематизація знань. Учні поділяються на 2 варіанти і отримують тести для
самоперевірки знань
І варіант
Завдання (виберіть правильну відповідь)
1. Пастеризоване
молоко –це:
А) сире молоко,
яке пройшло процес нагрівання молока від 63 °С до 94 °С;
Б) це
молоко, яке нагрівають до 115-120 градусів на 15-30 хвилин;
В) це
молоко, яке нагрівають до до 130-150 градусів на 3-5 сек.
2. Стерилізоване –
це молоко яке:
А) нагрівають до 115-120 градусів на 15-30 хвилин або до
130-150 градусів на 3-5 сек;
Б)
сире молоко, яке пройшло
процес нагрівання молока від 63 °С до 94 °С;
В) це
молоко, яке нагрівають до 115-120 градусів на 15-30 хвилин;
Г) це
молоко, яке нагрівають до до 130-150 градусів на 3-5 сек.
3. Вершки – це:
А) це біологічна
рідина, яка виробляється молочними залозами самок ссавців;
Б) продукт,
одержаний сепарування молока;
В) продукти, які
одержані
з молока шляхом молочнокислого бродіння.
4. До кисломолочних
напоїв молочнокислого бродіння належать:
А) йогурт, ряжанка, кефір, кумис;
Б) кефір, кумис, ацидофільно – дріжджове молоко;
В) маслянки, води, сирого молока, соди, крохмалю;
Г) кефір, кумис, ряжанка для хворих на нирки.
5. Який кисломолочний продукт містить етиловий спирт?
А) простокваша;
Б) ацидофілін;
В) кефір;
Г) кумис.
ІІ Варіант
Завдання (виберіть правильну відповідь)
1. Ацидофільне молоко – це:
А) продукт, який
виготовляють з пастеризованого, пряженого і стерилізованого молока шляхом його
сквашування чистими культурами молочнокислих бактерій;
Б) продукт, який
одержують з молока шляхом молочнокислого бродіння, інколи за участю спиртового;
В) продукт, який
одержують сквашуванням молока тільки ацидофільною паличкою.
2. Кумис – це
продукт:
А)
коров'ячого молока;
Б) кобилячого
молока;
В) молока
північних оленів.
3. Кисломолочні
продукти – це:
А) продукти, які
одержують з молока шляхом молочнокислого бродіння, інколи за участю спиртового;
Б) продукти,
які
виготовляють з пастеризованого, пряженого і стерилізованого молока шляхом його
сквашування чистими культурами молочнокислих бактерій;
В) продукти,
одержані
сепаруванням
молока.
4. Питне молоко
фальсифікують додаванням:
А) води,
сирого молока, соди, крохмалю;
Б) вершків
з низьким вмістом жиру, води, сирого молока, соди, крохмалю;
В) маслянки,
води, сирого молока, соди, крохмалю.
Г) сироватки,
пектину, води, сирого молока, соди, крохмалю.
5. До кисломолочних напоїв змішаного (спиртового і молочнокислого) бродіння
належать:
А) йогурт, ряжанка;
Б) йогурт, ацидофілін;
В) ряжанка, кефір;
Г) кефір, кумис.
VІ. Підсумок уроку
Вправа «Мікрофон» «Сьогодні на уроці я дізналась …»
Аналіз та узагальнення результатів, отриманих в процесі
пізнавально-дослідницької діяльності учнів. Оголошення оцінок
VІІ Домашнє
завдання
Опрацювати вивчений матеріал, дати відповіді на запитання опорного
конспекту.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.