Методична розробка уроку-гри з предмета «Економіка підприємств».
Тема програми Роль
та задачі маркетингу, менеджменту в підприємницькій діяльності
Тема уроку Роль та
задачі маркетингу, менеджменту в підприємницькій діяльності
Мета уроку:
навчальна –
узагальнити та систематизувати знання учнів з вивченої теми, закріпити
практичні вміння і навички учнів із розв’язування задач проблемного характеру;
розвиваюча –
розвивати критичне мислення, ініціативу, уміння обґрунтувати свої думки,
активізувати розумову діяльність, уміння працювати в групі;
виховна –
виховувати культуру спілкування, колективізм, інтерес до науки економіки,
самостійність;
Тип уроку. Урок
узагальнення та систематизації знань, умінь, навичок учнів.
Вид уроку: урок-гра.
Дидактичний матеріал:
підготовлені запитання, тести.
Матеріально-технічне забезпечення: комп'ютер, проектор, картки з запитаннями і
завданнями.
Міжпредметні зв'язки:
бухгалтерський облік, математика, правознавство.
ХІД УРОКУ
Оголошення
теми і мети уроку.
Перевірка
наявності учнів та їх підготовка до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної
діяльності учнів:
Слово вчителя: Процеси, що протікають на підприємстві, вимагають спеціального управління. Це
забезпечує впорядкованість діяльності всіх елементів підприємства та досягнення
запланованих результатів.
Складність і важливість роботи менеджера полягає в необхідності врахування
багатьох факторів і прийняття такого рішення, яке забезпечило б максимальний
ефект за оптимальних витрат. На дошці ви бачите магічний трикутник менеджменту.
Які складові,
відповідно до цієї схеми, має узгоджувати менеджер, приймаючи рішення? Що
відбувається, коли переважає якась одна складова?(дискусія)
Якість
Витрати
Строки
ІII. Актуалізація опорних знань і умінь
учнів
Слово
вчителя: всім з дитинства відома цікава іграшка-калейдоскоп. Ми зачаровані кольоровими візерунками, які один за
одним змінюються в ньому. А в нашому «економічному калейдоскопі», будуть
змінюватись різні методи, прийоми, конкурси, за допомогою яких ми повторимо і
закріпимо вивчене з теми: «Роль та задачі маркетингу,
менеджменту в підприємницькій діяльності»
Правила гри: «Говори – чітко, пиши
– швидко, розв'язуй – правильно, слухай
– уважно, і все це – вчасно»
Під час
проведення гри учні за правильні відповіді і міркування отримують «бали».
Задача учнів на уроці отримати якомога більше балів.
Розминка. Прийом «Калинове
гроно».
Застосування методу «гронування» допомагає встановлювати зв’язки між
поняттями, своїм життєвим досвідом і вже набутими знаннями. Учні виконують
роботу індивідуально. Починати складання необхідно з слова «Маркетинг»
яке розміщується посередині аркуша паперу, потім на кожну літеру цього
слова записувати слова або фрази, що спадають на думку відповідно до даної
теми. Коли запас ідей вичерпано, необхідно встановити зв’язок між поняттями.
"Екослов". Учні
мають відповісти на запитання, що розкривають суть
економічного
терміна. Вірна відповідь оцінюється
у 1 «бал».
Згадаймо історичні слова: «Кадри вирішують усе». Як ви їх розумієте? («мікрофон»).
Робота
з тестами (
всі учні отримують тестові завдання)
Гра
«Оратори»
Гра
проводиться з метою перевірки засвоєння учнями попереднього матеріалу. З учнів
групи вибираються 4-5 найкращих
ораторів, які мають обмінятися думками з питання: «Що являє собою маркетинг та
менеджмент». Кожне висловлювання повинно починатися зі стислого повторення
змісту розповіді попереднього промовця словами «Якщо я правильно
зрозумів(ла)...», що покаже, як учні зрозуміли все сказане товаришем. Далі учні
ставлять запитання «Чи правильно я тебе зрозумів(ла)?», метою якого є перевірка
правильності трактовки попереднього висловлювання. Переможцем уважається той,
на кому закінчиться гра. По закінченні гри вчитель підбиває підсумки й оцінює
роботу учнів. [6.]
«Коло ідей»
Учні по
черзі розподіляють ситуаційні завдання і пропонують власні шляхи вирішення
проблем. Наприклад:
1. Ви –
директор мережі супермаркетів "Кошик". Ваші супермаркети працюють
дуже добре: виконують план продажу товарів (іноді навіть перевиконують), не
виникає проблем у колективі, є гарні відгуки від постачальників та покупців.
Лише один із супермаркетів постійно не виконує поставлені завдання,
спостерігається велика плинність кадрів, зменшується обсяг продажу, надходять
скарги щодо обслуговування покупців. Потрібно виявити основні проблеми у
діяльності супермаркету, запропонувати заходи щодо їх розв'язання, а також
проаналізувати й оцінити наслідки цих рішень. Запропонуйте п'ять варіантів
рішень і розташуйте їх за пріоритетами.
2. ВАТ
"Супутник" є лідером у сфері проектування і виробництва машин та
устаткування для багатьох галузей промисловості. За 2016-2017 рр.
погіршилися показники виробництва продукції. Незалежні експерти здійснили
детальне обстеження, що дало змогу встановити "слабке місце" в
загальному ланцюзі процесу виробництва. Виявилося, що значно зменшилася
ефективність праці робітників відділу постачання. Після призначення на посаду
керівника відділу кваліфікованого інженера-спеціаліста
значно збільшилася плинність кадрів, у колективі немає взаєморозуміння, часто
виникають конфлікти і сварки, унаслідок чого працівники відділу не можуть вести
справи разом. Авторитарний керівник, який не зміг завоювати прихильність
персоналу, не підтримує ініціативи підлеглих, усі питання вирішує самостійно,
незалежно від його компетентності. Крім того, працівники відділу виконують
однакові обов'язки, а заробітну плату отримують різну. Незадоволення умовами
праці призводить до невиконання планів, затримки постачань, зменшення
показників виробництва. Ситуація, що склалася у відділі постачання, потребує
негайних заходів, спрямованих на поліпшення критичного становища. Сформулюйте
основні проблеми відділу та причини їх виникнення.
«Ерудит». Робота в групах.
(Ставляться запитання проблемного характеру. Учні у відповідях мають показати
свою економічну ерудицію, уміння обґрунтувати свої думки.)
«Економічна галерея» (робота в
групах).
Учні на
аркушах А4 малюють логотип, слоган, фірмовий шрифт, вивішують їх на
спеціальній дошці презентуючи їх.
«Творча
лабораторія».
Представник
від кожної групи представляє свою творчу роботу на економічні теми-загадки, сенкани, бізнес-плани, презентації.
По
закінченні гри учні підраховують кількість зароблених балів.
Підводиться
підсумок гри. Вчитель проводить оцінювання.
IV. Підсумок уроку
Вправа
«Дебрифінг». Учням пропонується висловити власні враження від уроку одним
реченням.
Домашнє завдання
1)
Повторити тему за конспектом.
2)
Підготувати презентацію за однією із запропонованих тем:
1.
Планування – основа розвитку фірми;
2. Методи
управлінських рішень;
3. Мотивація – основа результативності.
Немає коментарів:
Дописати коментар
Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.