Тема уроку: Підприємницька діяльність – рушійна сила економіки країни. Бюджет та його розрахунки, попит та пропозиція, прибуток та видатки.

Мета: навчальна: активізувати та поглибити знання про підприємництво як виробничий ресурс, розкрити зміст підприємницької діяльності та її значення для економіки країни, сформувати уявлення про такі поняття як бюджет, прибуток, видатки, баланс, попит та пропозиція.

Навчити: використовувати табличний процесор для підрахунків бюджету, досліджувати можливі пропозиції, використовуючи фільтри Microsoft Excel, складати бюджет підприємця, оцінювати попит, робити вибір та розраховувати баланс своєї підприємницької діяльності;

розвивальна: стимулювати інтерес до дослідницької роботи. Розвивати:

ü здатність до пошуку, оцінки, відбору і організації інформації,

ü вміння працювати з таблицями Microsoft Excel, що характеризують прибутки та видатки, бюджет підприємця,

ü творче мислення, ерудицію, аналітичні  та комунікативні здібності, пізнавальну активність школярів.

 виховна: стимулювати інтерес до предмету, акуратність та терпимість, удосконалювати навички співпраці, формувати  інформаційну культуру учнів.

Обладнання та матеріали: комп’ютерний клас, табличний процесор, проектор.

Структура заняття

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

ІV. Фізкультхвилинка

V. Усвідомлення набутих знань. Практична робота.

VІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Хід заняття

1.     Організаційний момент

Вітання з групою. Перевірка присутності і готовності учнів до заняття.

2. Оголошення теми та завдань заняття. Актуалізація опорних знань.

Відомий англійський економіст Адам Сміт говорив: «Не сподівайтесь на те, що підприємець буде дбати про ваш гаманець, бо основна рушійна сила вільного підприємництва – прибуток. Адже …бджола збирає нектар не для того, щоб опилювати квітку, вона бажає отримати мед, проте в кінцевому результаті служить інтересам квітів». Тобто, у цьому полягає взаємозв’язок між отриманням прибутку підприємця і служінням суспільству. Отже, завданням нашого заняття - зрозуміти  цей взаємозв’язок, побачити та спробувати себе в ролі підприємця.

Хто ж такі підприємці? Слайд 2

Хто може бути підприємцем? Слайд 3

Чи варто бути підприємцем? Слайд 4

3. Вивчення нового матеріалу.

1. Попит та пропозиція. Слайд 6, 7, 8

Попит та пропозиція – економічна модель, що описує процес ціноутворення на ринку. Попит - це запит фактичного або потенційного покупця, споживача на придбання товару за наявних у нього коштів, що призначені для цієї покупки. Попит відображає, з одного боку, потребу покупця в деяких товарах або послугах, бажання їх придбати і, з іншого боку, можливість сплатити за покупку по цінах, що знаходяться в межах «доступного» діапазону.

Пропозиція - це кількість продукту, яку виробник бажає, спроможний виробити та запропонувати для продажу на ринку.

2. Бюджет та його розрахунки.  Слайди 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16                                    Бюджет (в перекладі з давньонормандської - «грошова сумка») – це сукупність усіх прибутків та видатків за визначений період часу.

Прибуток – це гроші,матеріальні цінності, отримані від будь-якого виду діяльності.

ВИДИ ПРИБУТКІВ:

Загальний 

Бухгалтерський

Економічний

Нормальний

Фактором прибутку є підприємницькі здібності. Слайд 12                                   Видатки : «Данець живе як принц, тому що економить, як жебрак»              Баланс – розрахунок бюджету

Існує 3 фази складання бюджету:

Постановка фінансової цілі

Оцінка прибутків та можливостей збільшити прибуткову частину бюджету

Планування витрат

Збалансований бюджет П=В, Дефіцитний бюджет П<В                                  Розрахунки бюджета: Б=П-В

4.Слайд 17,24:

  

5. Усвідомлення набутих знань. Слайди 18, 19, 20, 21, 22, 23

Практична робота за комп’ютером. Рольова гра.

Гра – це справа серйозна! Без гри немає і не може бути морального і розумового розвитку людини.

Слайд 8. Для того, щоб пограти, треба розбитися у пари. У парі один учень – економіст, а другий - бухгалтер. Вам потрібно за допомогою табличного процесора Microsoft Excel розрахувати баланс вашої підприємницької діяльності.

 Слайд 9. Уявіть, що вам запропонували ділянку лісу для підприємницької діяльності. Види діяльності ви обираєте самостійно, орієнтуючись на таблиці «послуги» та «пропозиція», кожна з яких виражена у вартісному вигляді. Ці таблиці розташовані на аркушах документу - заготовки Підприємницька діяльність.xls.  Відкриваючи ці таблиці ви виконуєте свій вибір за допомогою фільтрів. Інші аркуші цього документу Баланс та Карта результатів, вам знадобляться для підрахунку балансу та схематичної презентації свого підприємства.

 

Таблиця «Пропозиція» має велику кількість послуг, вам потрібно раціонально вибрати пропозиції, які б давали вам прибуток і не завдавали шкоди оточуючому середовищу. За надмірну вирубку лісу знімається штраф -1000 грошових одиниць.

Стежте, щоб площа, де ви ведете господарство,  не перевищувала 100%

Стежте, щоб послуги, яку виконує фірма, не перевищувала ціни пропозиції. Бажаємо успіхів у підприємницької діяльності!

6. Підбиття підсумків заняття. Слайди 25, 26.

На інтерактивній дошці учні демонструють свої результати та коментують їх. Слайд 25, 26

Отже, кожен з вас з гідністю виконав свою роль. Ви зрозуміли, що для того, щоб бути підприємцем треба в першу чергу працювати над собою. Ви одержали дуже цікаві результати своїх розрахунків та, я сподіваюсь, навчились розраховувати бюджет своєї діяльності. Дякую за плідну працю.

7. Домашнє завдання. Слайд 27

За допомогою табличного процесора проаналізувати свій особистий бюджет за останній місяць.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ:

Слайд № 1

Слайд № 2

Слайд № 3

Слайд № 4

Слайд № 5

Слайд № 6

Слайд № 7

Слайд № 8

Слайд № 9

Слайд № 10

Слайд № 11

Слайд № 12

Слайд № 13

Слайд № 14

Слайд № 15

Слайд № 16

Слайд № 17

Слайд № 18

Слайд № 19

Слайд № 20

Слайд № 21

Слайд № 22

Слайд № 23

Слайд № 24

Слайд № 25

Слайд № 26

Слайд № 27

 

 

 

 

Урок з економіки

 Тема уроку: «Домашнє господарство як економічний суб’єкт».
Мета
уроку:

Навчальна. Засвоїти знання про домашнє господарство як суб'єкт ринкових відносин, як постачальник робочої сили, товарів та послуг для потреб суспільства; домашнє господарство як сфера споживання; структура сімейного бюджету: доходи та видатки).

Розвиваюча. Розвинути економічне мислення, усну та письмову мову, здібність застосовувати знання в пошуках рішення проблемних ситуацій в умовах нових учбових задач.

Виховна. Виховати почуття дружби, товаришування, вміння працювати в колективі, самостійно та відповідально готуватися до уроку, підвищити зацікавленість до вивчення економіки.

Тип уроку: урок КВК.

Обладнання: правила гри, призи.

Правила гри (послідовність дій):

1.     Команди формує вчитель.

2.     Команди самостійно вибирають капітанів, назву, девіз, емблему.

3.     Жеребкування визначає черговість виступу команд.

4.     Якщо команда не знає відповіді або неправильно відповідає, то інша команда може відповісти та отримати бали.

Хід уроку:

*                     Організаційний момент (Слово вчителя. Жеребкування (черговість виступу команд). Представлення команд.)

*                     Привітання команд (назва, емблема, девіз) – 5 балів.

*                     Конкурс «Розминка» (4 бали). Пояснити зміст термінів.

Перша команда:

Домашнє господарство – економічна одиниця, яка складається з одного чи більше осіб, яка забезпечує економіку ресурсами і використовує отримані за них кошти на купівлю товарів чи послуг, які задовольняють матеріальні потреби людини.

Процент – плата за використання грошей.

Друга команда:

Заробітна плата – ціна за працю (за використання послуг праці) в одиницю часу (годину, день тощо).

Рентний дохід – дохід осіб, які забезпечують економіку земельними ресурсами.

*    Конкурс «Актори» (5 балів). Почерзі команди показують та відгадують пантоміми на тему «Домашнє господарство».

*    Конкурс «Економістів» (5 балів). Кожна команда пропонує свій найцікавіший та економічно вірний варіант накопичення доходу домашніми господарствами (це може бути заробітна плата і платня, доходи власників, прибуток корпорацій, процент, рента), а також пропонує своє трактування поняття «заощадження» (це частина доходу, що залишається після сплати податків, що не використовується).

*    Конкурс «Економічне лото» (5 балів). З різноманітних шматочків команди швидко складають картинку: перша команда товар тривалого користування (автомобіль, меблі, побутове обладнання тощо), друга – товар короткострокового використання (продукти харчування, одежа тощо) і відповідають на питання:

 - Які товари тривалого, а які короткострокового використання?

 - Якими послугами користуються домогосподарства? (це житло, відпочинок, медичне обслуговування, освіта тощо)

*    Конкурс «Капітанів» (10 балів). Кожен з капітанів пропонує до уваги слухачів свою розповідь на тему «Місце та роль домашніх господарств в задоволені потреб людини».

*    Конкурс «Домашнє завдання» (10 балів). Виступи команд на загальну тему «Значення заробітної плати, ренти і процента як джерела доходу домогосподарств».

*    Запитання однієї команди другій з теми «Домашнє господарство як економічний суб’єкт».

ПІДСУМКИ УРОКУ (аналіз уроку, оцінювання учнів).

 

УРОК З ЕКОНОМІКИ

Тема уроку: «Безробіття його причини, види та наслідки»

Мета уроку:

навчальна: сформувати в учнів поняття про безробіття як макроекономічну проблему; розглянути види безробіття, показники вимірювання рівня безробіття та його наслідки;

розвиваюча: розвивати економічне мислення, вміння застосовувати отримані знання, аналізувати і узагальнювати отриману інформацію;

виховна: виховувати в учнів економічну культуру, інтерес до предмета, працездатність, самостійність.

Тип уроку: комбінований.

Методи проведення уроку: інтерактивні.

Міжпредметні зв'язки: історія, географія, математика.

Матеріально-технічне забезпечення: мультимедійний проектор, плакати, схеми.

Роздатковий матеріал: підручники, схеми, таблиці, тести.

І. Організаційний момент.

Привітання, перевірка присутніх. Перевірка домашнього завдання.

На уроці учні можуть одержати позитивні оцінки за такі види виконаних робіт:

1.     Закріплення попередніх тем гра «Екослов».

2.     Проведену домашню пошукову роботу.

3.     Тестові завдання на закріплення вивченого матеріалу.

Гра «Екослов»

Учні мають відповісти на запитання,  що розкривають суть економічного терміна. Вірна відповідь оцінюється в один «екон».

1. Населення  країни у віці від 16 років і старше, яке має роботу, або активно її шукає. ( робоча сила ).

 2. Товари, які доповнюють один одного. (комплементи)

3. Сукупність ресурсів, які використовуються в

процесі виробництва. (фактори виробництва).

4. Людина, що має свою справу і ризикує власним капіталом. (підприємець).

5. Бажання  продавців  продати товар. (пропозиція).

6. Збільшення грошової маси в обігу (емісія).

7. Соціально-економічне явище,  при якому частина робочої сили не зайнята у виробництві товарів та послуг  ( безробіття).

8. Здатність економічного блага задовольнити потреби людини. (корисність).

9. Основна властивість потреб. (безмежність)

10. Різниця між доходом та витратами (прибуток).

11. Ринок одного продавця. (монополія).

12. Бажання покупців придбати товари.(попит).

13. Витрати, вираженні у грошовій формі, які йдуть на вирибництво та збут товарів. (собівартість).

14. Здатність товару задовільнити людську потребу. (корисність).

15. Обмін товару на товар або послугу без грошей. (бартер).

16. Процес переходу підприємств  із державної форми власності в приватну. (приватизація).

17. Плата за користування землею. (рента)

18. Яка державна служба регулює ввезення та вивезення товарів з країни? ( митна служба )

19. Як називається боргове зобов′язання? (вексель)

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

1. Декільком учням пропонується завдання скласти «Сенкен» до поняття ВВП (говорять та записують свої " Сенкени" на кольоровому листку та вивішують на дошці)

- валовий внутрішній продукт

- номінальний, реальний

- показує рівень добробуту країни

- збільшується,зменшується

2. Усне опитування  " Так-Ні"

До ВВП належить вартість товарів промислового виробництва? ( Так)

До ВВП враховується вартість всіх створених на території країн товарів та послуг? ( Так)

Чи доцільно стверджувати, що найбільш мінливим компонентам ВВП є витрати іноземцями. (Так)

Чи є сенс у подальшому збільшенні частки промисловості у ВВП України? ( Ні, необхідно розвивати  сферу послуг).

Збільшуючи розміри непрямих податків, держава автоматично погіршує життєвий рівень населення ( Так)

Слово вчителя

Номінальний ВВП (ВВПн) – це загальний обсяг виробництва, який вимірюється в поточних цінах, тобто в цінах, що існують на момент виробництва.

Реальний ВВП (ВВПр) – загальний обсяг виробництва, який вимірюється в постійних (незмінних, базових) цінах, (приймається за базу),тобто на величину цього показника впливає лише зміна обсягів виробництва

ВВП- сукупна вартість усього обсягу товарів і послуг, вироблених і реалізованих протягом року в країні

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Ознайомлення учнів із новою темою, планом уроку і його метою.

ІV. Сприйняття й усвідомлення нового навчального матеріалу.

Учитель. Одним із важливих компонентів економічного потенціалу країни є трудові ресурси.

Трудові ресурси – це працездатне населення країни, віком від 16 до 60 років. Україна має великий трудоресурсний потенціал.

ТРУДОВІ РЕСУРСИ

ЕКОНОМІЧНО АКТИВНЕ НАСЕЛЕННЯ

ПРАЦЕЗДАТНЕ НАСЕЛЕННЯ ПЕНСІЙНОГО ВІКУ  ТА ПІДЛІТКИ

БЕЗРОБІТНІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Економічно активне населення – це населення, яке бере участь у трудовій діяльності і приносить дохід.

Загроза втрати роботи — серйозна про­блема в житті кожної дорослої людини. Шкідливі наслідки має безробіття і для суспільства зага­лом. Масове безробіття  ̶ це хвороба економіки, ко­рені якої криються в порушенні макроекономічної рівноваги. Головна роль у подоланні безробіття належить державі, ми на уроці можемо лише запропонувати свої шляхи вирішення проблеми безробіття.

У ринковій економіці відбуваються циклічні процеси на ринку праці, які спричиняють перевищення пропозиції робочої сили над попитом на неї. Таке явище приводить до безробіття.

1.     Поняття безробіття та його причини.

Питання до учнів: «Що таке безробіття?»

Проходить дискусія між учнями та викладачем.

Економічна наука дає таке визначення безробіття:

 

Безробіття – це така ситуація в країні, за якої частина здатних до роботи осіб бажає працювати за наймом, але не може знайти роботу за спеціальністю або взагалі будь-яку роботу.

За даними ООН, нині в світі кожний третій працездатний не має роботи взагалі або має випадковий чи сезонний заробіток.

Так, безробіття вважають невід'ємним супутником ринкової економіки. Міжнародна організація праці визначає безробітного як людину, що хоче і може працювати, але не має робочого місця.

Питання до учнів: «В якому випадку, відповідно до нашого законодавства, громадянин отримує статус безробітного?»

Це відбувається тоді, коли з певних причин із працівником припинений трудовий договір, і він протягом найближчих десяти днів зареєструвався у службі працевлаштування. На перші три місяці після розірвання трудового договору за робітником зберігається середньомісячна заробітна плата, щоб він мав можливість займатися пошуком нового робочого місця. Якщо робітник не знайшов за три місяці відповідного робочого місця, а служба працевлаштування також не запропонувала підходящої роботи, він отримує статус безробітного. При цьому у випадку відмови від двох пропозицій людина може втратити право на одержання середньомісячної заробітної плати до закінчення тримісячного терміну.

Безробіття вважається, з одного боку, важливим стимулятором до пошуку роботи працездатного населення, а з другого – великим суспільним лихом. Усі країни докладають багато зусиль для подолання безробіття, але жодній ще не вдалося ліквідувати його повністю. Навіть у таких розвинутих країнах із соціальною ринковою економікою як Швеція, Японія, Німеччина, США та інших кількість безробітних не була меншою 5% від загальної кількості працездатних.

Практично неможливо знайти у світі країну, де немає тієї чи іншої форми безробіття. Україна теж не виняток. Кожен працівник може в той чи інший момент залишитися безробітним в силу різних обставин.

Розповідь учителя: Історичні передумови виникнення безробіття.

На різних етапах розвитку людського суспільства ефективність використання робочої сили була різною. Первісному суспільству була притаманна повна зайнятість всього працездатного населення общини і одночасне перенаселення окремих територій; звідси постійна боротьба племен за територію.

При рабстві була присутня повна зайнятість усіх рабів і відносне перенаселення вільних громадян, частина яких ставала колоністами або воїнами, а їх основним призначенням було поповнення армії рабів.

              При феодалізмі існувало абсолютне і відносне аграрне перенаселення, частина людей становила прихований надлишок, деякі з них займалися промислами на «великій дорозі», інші поповнювали військо, призначенням якого було завоювання нових земель.

В умовах  капіталізму на індустріальному етапі його розвитку, при пануванні ринкових відносин виникло нове соціально-економічне явище - армія безробітних.

Питання до учнів: «Які основні причини породжують безробіття?»

Після дискусії з учнями на екрані демонструються «Основні причини безробіття».

Причини безробіття

1.     Структурні зрушення в економіці, що виражаються у впровадженні нових технологій, згортанні виробництва в традиційних галузях, закритті технічно відсталих підприємств. Це призводить до скорочення зайвої робочої сили.

2.     Економічний спад змушує роботодавців знижувати потребу в усіх ресурсах, у тому числі й трудових.

3.     Економічна конкуренція, зокрема, на ринку праці.

4.     Політика уряду в галузях оплати праці і підвищення мінімального розміру заробітної плати збільшує витрати виробництва і тим самим знижує попит на робочу силу.

5.     Сезонні зміни у рівні виробництва в окремих галузях економіки.

6.     Зміни в демографічній структурі населення, зокрема, зростання чисельності населення в працездатному віці збільшує попит на працю, а це призводить до зростання ймовірності безробіття.

2.     Теорії виникнення безробіття. Розповідь учителя.

Як масове явище безробіття досягло найбільших масштабів у XX столітті, а вперше було зафіксоване на початку XIX століття у Великій Британії. Представники різних економічних шкіл і напрямів намагалися пояснити причини його виникнення. Англійський економіст Т. Мальтус та сучасні його послідовники головну причину цього явища вбачали у випереджаючому зростанні чисельності населення порівняно зі збільшенням кількості засобів до існування. Згідно з цією теорією, подолати безробіття можна лише за допомогою війн та обмеження народжуваності.

 

Основні причини безробіття, а також сутність цього явища розкривають чотири теорії безробіття, а саме: класична, кейнсіанська, структурна (технологічна), марксистська, які були досліджені та сформовані багатьма вченими впродовж століть.

Пошукова робота в групах.

На попередньому уроці учні групи були об'єднані в чотири підгрупи, кожна з яких повинна була дослідити одну з теорій виникнення безробіття.

І підгрупа – класичну;

ІІ підгрупа – кейнсіанську;

ІІІ підгрупа – структурну;

ІV група – марксистську.

За допомогою підручників, Інтернету, учні повинні були знайти необхідну інформацію, опрацювати її, скласти опорний конспект і представити свою відповідь у вигляді невеликої доповіді. Одному представнику з кожної групи надається слово.

                Класична теорія безробіття (В. Петі, Ж.Б. Сей, і т.д.).

Безробіття – результат надмірно високої заробітної плати, тобто для його зниження слід зменшити рівень оплати робочої сили.

 

 

Найпоширенішою на сучасному етапі є кейнсіанська теорія, згідно з якою причиною безробіття є недостатній попит на товари, що зумовлено схильністю людей до заощаджень і недостатніми стимулами до інвестицій. Ліквідувати безробіття можна шляхом державного стимулювання попиту та інвестицій. Значна роль при цьому (особливо щодо зростання інвестицій) відводиться зниженню позичкового відсотка. Засобом боротьби з безробіттям Дж. Кейнс вважав збільшення воєнних витрат.

          Марксистська теорія пояснює безробіття закономірностями розвитку капіталістичного способу виробництва, насамперед законом народонаселення, законами конкурентної боротьби, які змушують власників збільшувати обсяг інвестицій, удосконалювати техніку, що зумовлює відносне підвищення витрат на засоби виробництва порівняно з витратами на робочу силу, що призводить до зростання органічної будови капіталу і поширення безробіття. У Марксовій теорії таке явище отримало назву «всезагального закону капіталістичного нагромадження».

Структурна теорія безробіття. Структурне безробіття виникає, коли під впливом науково-технічного прогресу відбуваються структурні зрушення в економіці. Технологічні зміни у виробництві викликають невідповідність між пропозицією праці й попитом на робочу силу: змінюється структура попиту на ринку праці. Попит на деякі професії зменшується або зовсім зникає, виникає попит на нові. Робоча сила повільно реагує на ці зміни і її структура починає не відповідати новій структурі робочих місць, внаслідок чого виникає безробіття.

3.     Види безробіття.

Розповідь учителя за допомогою мультимедійної презентації.

           Залежно від причин, які викликають безробіття, розрізняють його різні види:

1. Фрикційне

2. Структурне

3. Циклічне

 

Фрикційне безробіття пов'язане з добровільною зміною працівниками місця роботи. Воно стосується робітників, які шукають роботу або чекають отримання роботи в найближчому майбутньому. Цей вид безробіття вважається неминучим і до певної міри бажаним. Останнє пояснюється тим, що чимало робітників, які добровільно опинилися без роботи, переходять з низькооплачуваної, малопродуктивної роботи на вищеоплачувану і продуктивнішу роботу. Це обумовлює раціональніший розподіл трудових ресурсів, а отже, і збільшення реального обсягу національного продукту.

Структурне безробіття пов'язане зі змінами в технологіях, а також з тим, що ринок товарів і послуг постійно змінюється: з'являються нові товари, які витісняють старі, які не корис-туються попитом. У зв'язку з цим підприємства переглядають структуру своїх ресурсів і, зокрема, ресурсів праці. Як правило, впровадження нових технологій приводить або до звільнення частини робочої сили, або до перенавчання персоналу.

Фрикційне і структурне безробіття разом дають так званий природний рівень безробіття або рівноважне безробіття. Рівноважне безробіття ще інколи називають добровільним.

Циклічне безробіття властиве країнам, що переживають загальний економічний спад. У цьому випадку кризові явища виникають не на окремих, а практично на всіх товарних ринках. Труднощі переживає більшість фірм країни, а тому масові звільнення починаються майже одночасно і повсюдно. У підсумку загальна кількість вільних робочих місць в країні виявляється менше кількості безробітних.

Ще безробіття розрізняють як:

      Відкрите

      Приховане

Відкрите безробіття не вимагає особливих коментарів: люди привселюдно заявляють про своє бажання працювати й активно займаються пошуком роботи. До зареєстрованого безробіття належить та частина громадян відкритого безробіття, яка зареєстрована в органах служби зайнятості населення.

Приховане безробіття – це неповна вимушена зайнятість працівників, які стали зайвими з різних організаційно-економічних причин виробництва, але продовжують знаходитися у складі підприємства.

Приховане безробіття характеризує стан людей, які працюють за наймом, але:

      незадоволені роботою й підшукують інше місце основної або додаткової роботи;

      мають більшу ймовірність втратити роботу через претензії роботодавця, незадоволеного якістю праці або іншими обставинами, і тому шукають іншу роботу;

      зайняті неповний робочий день або перебувають в адміністративній відпустці без відповідної оплати, шукають і готові перейти на іншу роботу.

4.            Основні показники безробіття.

Основними показниками, за допомогою яких можна виміряти рівень безробіття та його темп зростання, є:

Перший показник: рівень безробіття

Рб = Чб/Чрс * 100% = Фб+Сб+Цб/Чрс*100%, де

Рб – чисельність безробіття (осіб);

Чб – чисельність безробіття (осіб);

Чрс – чисельність робочої сили (осіб);

Фб – фрикційне безробіття;

Сб – структурне безробіття,

Другий: темп зростання безробіття

Тб = Рб(1) – Рб(0)/Рб(0)*100%, де Рб(0) і Рб(1) – відповідно рівні безробіття минулого і поточного років.

5.     Наслідки безробіття.

Дискусія між викладачем та учнями щодо наслідків безробіття.

На екрані демонстуються  «Основні соціально-економічні наслідки безробіття».

Безробіття як макроекономічне явище має як свої переваги, так і недоліки, кількість яких є значно більшою. Безробіття вважається, з одного боку, великим суспільним лихом.

До позитивних наслідків можна віднести:

1.     Нормальне ринкове явище, яке забезпечує раціональне використання трудових ресурсів за умови природної норми безробіття.

2.            Стимулює продуктивніше використання зайнятої робочої сили: тиск на зайнятих, стимулювання ефективнішої праці; конкуренція між двома виробниками і вплив на рівень зарплати.

3.     Частково є резервом робочої сили за економічного зростання.

Негативні соціально-економічні наслідки:

1.     Безробіття, особливо масове – це лихо як окремо взятої особи так і держави вцілому:

*    недовикористання робочої сили та недовиробництво ВНП;

*    знижується життєвий рівень безробітних (втрата частини доходів);

*    зростають витрати держави (суспільства) на утримання безробітних.

2.     Погіршуються соціальні умови існування:

*    погіршується соціальний статус безробітних (бідність, злиденність);

*    збільшується смертність, захворюваність, злочинність;

*    зростають кількість самогубств, розлучень;

*    посилюється моральна і соціальна деградація суспільства;

*    поява невпевненості в майбутньому;

*    безробітних вражає морально-психологічна травма (синдром «зайвої людини»);

*    виникнення почуття власної неповноцінності;

*    зниження кваліфікації працівників, тощо.

3.       Втрачаються віра в майбутнє, у соціальну справедливість, відчуття самоповаги.

4.                  Посилюються соціальна і політична нестабільність, конфліктність.

5.                                               Безробіття сковує вимоги профспілок про підвищення заробітної плати, тим самим спрацьовує на користь вимог союзів підприємців.

6.                       Зростання безробіття знижує купівельний і інвестиційний попит, скорочує обсяги заощаджень у населення.

На мікрорівні безробіття є однією з головних причин зниження продуктивності праці та виробництва вцілому, тобто погіршення якості продукції, що випускається, зниження її конкурентоспроможності. Це пов'язано з тим, що окремі й достатньо значимі групи населення змушені погоджуватися на нецікаву для них роботу. Звідси – низько ефективна, неякісна праця, висока плинність кадрів. Крім того, за таких обставин неможливо сформувати стабільні виробничі колективи.

 Так, на індивідуальному рівні економічні наслідки безробіття полягають у втраті доходу чи частини доходу у можливому зниженні рівня доходу в майбутньому в зв'язку з втратою кваліфікації (що особливо погано для людей новітніх професій) і тому у зменшенні шансів знайти високооплачувану, престижну роботу.

Світова практика визначила два основних підходи до регулювання зниження рівня безробіття:

Активний:

v    стимулювання створення нових робочих місць і пропозицій праці;

v    впровадження заходів щодо збереження і підвищення рівня зайнятості на підприємствах.

Пасивний:

v    сплата різних видів допомоги безробітним.

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів.

Виконання тестових завдань.

І варіант

Кожна правильна відповідь оцінюється в один бал

 

1. Що впливає на ринок праці?

А) чинники попиту на робочу силу;

Б) чинники пропозиції робочої сили;

В) профспілки;

Г) усі відповіді правильні.

2. Елементами ринку праці є:

А) робітники та роботодавці, правові акти, кон’юнктура ринку;

Б) служба зайнятості, інфраструктура ринку праці;

В) система соціальних гарантій;

Г) усі відповіді правильні.

3. У яких галузях традиційно профспілки більш поширені?

А) аграрному секторі;

Б) промисловості;

В) сфері послуг;

Г) усі відповіді правильні.

4. Обсяг ринку праці переважно визначається:

А) заробітною платою;

Б) пропозицією робочої сили;

В) попитом на робочу силу;

Г) впровадження нових технологій у виробництво.

5. До основних чинників, які визначають поведінку працівників на ринку праці можна віднести:

А) величину заробітної плати, умови праці, віддаленість роботи від місця проживания;

Б) ціни на сільськогосподарську продукцію;

В) чисельність та склад сімї;

Г) психологічні особливості працівника.

6. Попит на працю:

А) визначається попитом на продукт, який виробляється цією працею;

Б) безпосередньо пов’язаний з рівнем заробітної плати;

В) безпосередньо пов’язаний з пропозицією продукту, виробленого цією працею;

Г) визначається попитом на засоби виробництва.

7. Пропозицію на ринку праці формують:

А) випускники навчальних закладів;

Б) безробітні, раніше зайняті в домашньому господарстві;

В) зайняті, які з різних причин шукають нову роботу;

Г) усі відповіді правильні.

8. Ринок праці є працедефіцитним, коли:

А) попит на робочу силу дорівнює її пропозиції;

Б) попит на робочу силу менший за її пропозицію;

В) попит на робочу силу перевищує її пропозицію;

Г) усі відповіді неправильні.

9. Якщо ринок праці перебуває у стаціонарному стані, то коефіцієнт звільнення:

А) дорівнює коефіцієнтові працевлаштування;

Б) перевищує коефіцієнт працевлаштування;

В) менший від коефіцієнта працевлаштування;

Г) дорівнює коефіцієнтові заміни.

10. До економічно активного населения включають:

А) зайнятих;

Б) зайнятих і безробітних;

В) працездатних, безробітних, осіб до 16 років;

Г) працездатних пенсіонерів, студентів, домогосподарок.

 

ІІ варіант

 

1. До економічно неактивного населения включають:

А) безробітних;

Б) пенсіонерів;

В) осіб у виправних закладах;

Г) правильні відповіді (Б) і (В).

2. Людина, що сподівається незабаром знову одержати роботу:

А) відноситься до розряду зайнятих;

Б) відноситься до безробітних;

В) не враховується у складі робочої сили;

Г) розглядається як неповністю зайнятий.

3. Якщо людина хвора і не може працювати, то вона:

А) належить до незайнятих у виробництві;

Б) належить до безробітних;

В) не враховується у складі робочої сили;

Г) розглядається як неповністю зайнята.

4. До потенційного ринку праці відносять:

А) військовослужбовців;

Б) зайнятих на навчанні з відривом від виробництва;

В) пенсіонерів, які шукають роботу;

Г) правильні відповіді (А) і (Б).

5. Повна зайнятість  ̶  це:

А) надання суспільством усьому працездатному населенню можливості займатися суспільнокорисною працею;

Б) надання суспільством усьому працездатному та непрацездатному населению можливості займатися суспільно корисною працею;

В) зайнятість, яка має місце в суспільстві з урахуванням доцільності перерозподілу та використання трудових ресурсів;

Г) зайнятість, що здійснюється відповідно до вимог інтенсивного типу відтворення та критеріїв економічної доцільності й соціальної результативності, зоорієнтована на скорочення ручної, непрестижно!', важкої праці.

6. Повна зайнятість забезпечується в умовах:

А) раціонального розподілу робочої сили;

Б) використання робочої сили за її професією;

В) відсутності безробіття;

Г) відсутності циклічного безробіття.

7. Ефективна зайнятість - це:

А) зайнятість, що здійснюється відповідно до вимог інтенсивного типу відтворення та критеріїв економічної доцільності й соціальної результативності, орієнтована на скорочення ручної, непрестижно!', важкої праці;

Б) надання суспільством усьому працездатному та непрацездатному населению можливості займатися суспільнокорисною працею;

В) надання суспільством усьому працездатному населению можливості займатися суспільно корисною працею;

Г) зайнятість, яка мае місце в суспільстві з урахуванням доцільності перерозподілу та використання трудових ресурсів.

8. За яких умов виникає безробіття:

А) на ринку праці попит на робочу силу перевищує пропозицію;

Б) на ринку праці попит на робочу силу менший за пропозицію;

В) попит на робочу силу дорівнює пропозиції;

Г) в країні спостерігається криза на грошовому ринку.

9. 3 погляду класичної теорії причиною безробіття є:

А) низька заробітна плата;

Б) висока заробітна плата;

В) надмірна пропозиція робочої сили;

Г) недостатній попит на робочу силу.

10. Згідно з кейнсіанською теорією причиною безробіття є:

А) негнучкість заробітної плати;

Б) низька заробітна плата;

В) недостатність сукупного попиту;

Г) надмірна пропозиція робочої сили.

По закінченні відведеного часу на виконання цього завдання сусіди по парті обмінюються тестами і оцінюють один одного, правильні відповіді демонстуються на екрані.

VІ. Підведення підсумків роботи групи.

Викладач оцінює знання учнів.

Заключні слова викладача. Узагальнення набутої інформації.

Розрізняють чотири теорії виникнення безробіття: класична, кейнсіанська, структурна (технологічна), марксистська.

Існують фрикційне, структурне та циклічне безробіття.

Для подолання безробіття держава повинна вживати певних заходів.

 

VІІ. Домашнє завдання.

1.     Пошукова робота.

Який рівень безробіття за минулий рік має Вінницька область? Теплицький район?

2.     Практичне завдання.

Чисельність населення країни складає 45 млн. осіб., з них – 11 млн. осіб – це діти віком до 16 років; 0.2 млн. осіб знаходяться в спеціальних закладах; 4 млн. осіб – пенсіонери і ті, що вибули зі складу робочої сили.

Кількість безробітних – 3 млн. осіб; 1 млн. осіб шукають роботу і зайняті неповний робочий день.

Знайти величину робочої сили в країні, рівень безробіття та рівень зайнятості.

3.     Опрацювати матеріал підручника:

 ст. 241 – 244. Підручник «Економіка» під ред.. В.Г. Мельничука.

  Тема уроку: Підприємницька діяльність – рушійна сила економіки країни. Бюджет та його розрахунки, попит та пропозиція, прибуток та видатки...